Lista książek po włosku dla dzieci w różnym wieku. 10 propozycji

Jeśli zastanawiacie się nad literaturą w języku włoskim dla swojej pociechy, to zapraszam do listy poniżej. Znajdziecie tu książki, które sprawdzą się na początku przygody z językiem włoskim, jak i również pozycje dla bardziej zaawansowanych językowo dzieci i rodziców. Kilka zaprezentowanych przeze mnie pozycji to nie tylko klasyczne książki do przyswajania języka włoskiego poprzez słówka albo zawarte w nich historie. Znajdziecie w nich też coś więcej.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Książki ułożone są w kolejności: zaczynając od książek przeznaczonych dla dzieci młodszych albo dopiero zaczynających przygodę z językiem obcym, a kończąc na pozycjach dla dzieci starszych i bardziej zaawansowanych językowo.

1. I mezzi di trasporto

Pierwsza prezentowana przeze mnie książka: I mezzi di trasporto (środki transportu), wydawnictwo Ballon, to doskonała książeczka do nauki pierwszych włoskich słówek. 10 kartonowych kartek, poświęconych jest różnym pojazdom. Pojazdy mogą bardziej zainteresować chłopca niż dziewczynkę, ale z tej serii możecie znaleźć jeszcze inne pozycje na przykład: Le mie prime paroline (Moje pierwsze słówka), Gli animali (Zwierzęta), La fattoria (Farma). Nasza książeczka została zakupiona z myślą o synku, dlatego zdecydowałam się na pojazdy.

Książeczka dostępna jest na amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

2. Scopro le parole

Kolejna moja propozycja, to książka wydawnictwa USBORNE: Scopro le parole, libri con alette. Bardzo ładnie ilustrowana pozycja z okienkami, dla najmłodszych zawierająca podstawowe słownictwo. Książka jest podzielona na siedem stref tematycznych, m.in. czasowniki na placu zabaw, ubrania i części ciała, słownictwo przydatne na plaży. Na końcu znajduje się słowniczek obrazkowy. Kartonowa okładka i 7 kartonowych kartek nie ulegną łatwo zniszczeniu. Moja niespełna dwuletnia córka bardzo lubiła tę książkę i nie mogła się od niej oderwać. Najbardziej podobały się jej ukryte w okienkach zwierzątka. Teraz kiedy już jest starsza, też chętnie do niej zagląda.

Książka możecie dostać na amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

3. TOPO TIP VIVA L’ASILO!

Historia małej myszki idącej do żłobka to moja trzecia propozycja. TOPO TIP VIVA L’ASILO!, wydawnictwo GIUNTI Kids. Książka zawiera proste, jednozdaniowe opisy przejrzystych obrazków, które układają się w historię o dniu w żłobku. Już można coś poczytać, ale tego tekstu jest nie za dużo. 20 kartonowych stron nie podda się łatwo małym rączkom. Książka może oswoić malucha z rozpoczęciem edukacji w żłobku. Taki jest przynajmniej plan u nas.

Książka dostępna jest na amazon.it.

Możecie znaleźć również inne historie z tej serii: amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

4. PIMPA LA PUZZOLA SOFIA

Pimpa to sympatyczny pies w czerwone łaty. W tej historii na drodze Pimpy staje Sofia, która jest skunksem. Co z tego spotkania wyniknie, przekonacie się, czytając książkę. PIMPA LA PUZZOLA SOFIA to książka wydana przez wydawnictwo FRANCO COSIMO PANINI. Historia znajduje się na 20 kartonowych stronach, przyjaznych dla małych rączek. Czcionka jest duża i wyraźna. Zastosowano tylko wielkie litery. Również w tym wypadku tekst, na co, drugiej stronie jest prosty i krótki.

Książkę możecie znaleźć na amazon.it.

Dostępne są również inne historie z tej serii na amazonie.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

5. GIULIO CONIGLIO E LE API

Wesoła historia o sympatycznym króliku, który poznaje bliżej pszczoły. Czy jest z tego powodu szczęśliwy? Dowiecie się po przeczytaniu książeczki. GIULIO CONIGLIO E LE API, wydawnictwo FRANCO COSIMO PANINI. Kartonowa książka ma 26 stron. Czcionka jest duża i wyraźna. Zastosowano tylko wielkie litery, które mogą ułatwić samodzielne czytanie. Giulio Coniglio jest tak lubiany przez moją córkę, że najczęściej czytamy książkę dwa razy.

Historia do znalezienia na amazon.it.

Dostępne są również inne historie z tej serii: amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

6. DAL DOTTORE

Książka DAL DOTTORE wydawnictwa GIUNTI Kids to bardzo interesująca pozycja z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala zaznajomić się z podstawowym słownictwem związanym z wizytą u lekarza i oswoić z ewentualnym odwiedzinami w gabinecie lekarskim. Po drugie ta książka nie jest przeznaczona tylko do czytania czy oglądania. Można też stworzyć z niej gabinet lekarski i wykorzystać do zabawy dołączone do książki kartonowe figurki.

Książkę możecie znaleźć na amazon.it.

Dostępne są jeszcze inne książki z tej serii: amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

7. Le storie del Piccolo Regno

Zapewne znacie bajkę Ben and Holly’s Little Kindom. My bardzo lubimy czytać i oglądać historię o małej wróżce i jej przyjacielu elfie. Le storie del Piccolo Regno wydane zostały przez wydawnictwo GIUNTI Kids. Na 140 stronach znajdziecie 6 opowieści (La Fattoria degli Elfi, La teiera della Regina Cardo, Re Cardo non sta bene, Il picnic di Lucy, Supereroi, I Volpacchiotti). Książka ma grubsze kartki i twardą okładkę. Jedynym mankamentem tej pozycji jest dla mnie mała i mało wyrazista czcionka. Ten sam problem dotyczy książek Ben and Holly’s Little Kindom w wersji angielskiej.

Książkę możecie znaleźć na amazon.it.

Możecie znaleźć jeszcze inne książki z tej serii: amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

8. Peppa Pig

Nasza córka bardzo lubi Peppę Pig, dla tego czytanie włoskich książek zaczęłyśmy właśnie od małej Świnki. W naszej domowej biblioteczce posiadamy pięć książek właśnie z Peppą. Wszystkie zostały wydane przez GIUNTI Kids. Jedna książka zawiera od jednej do ośmiu historii. Książki z większą ilością historii są zdecydowanie tańsze. We wszystkich książkach tekst wydrukowany jest grubą i wyraźną czcionką, co ułatwia czytanie.

  • Il libro delle storie di Peppa zawiera osiem różnych historii (Cavallino Piè Veloce, Gita in barca, La bottega del Signor Volpe, Il dinosauro nuovo, L’acquario, Viva la frutta, Festa di beneficenza, Buonanotte animaletti) na 189 stronach. Na końcu książki możecie znaleźć dodatkowo pięć króciutkich piosenek. Książka ma twardą okładkę i grubsze kartki. Bardzo długo nasza córka nie rozstawała się z tą książką.
  • Le storie di Peppa Pig to sześć opowieści (Il giardino fiorito, Il compleanno di George, Il recinto della sabbia, Gerald Giraffa, Visita allo zoo, Il progetto scolastico) na 125 stronach. Książka ma twardą okładkę i grubsze kartki. U nas furorę robiła historia Gerald Giraffa.
  • L’asilo di Peppa składa się z trzech opowieści: L’asilo, Emily Elefante, La gita in montagna. Książka ma 80 stron, twardą okładkę i grubsze kartki. Historia o Emily Elefante, która pojawia się jako nowa postać w grupie przedszkolnej Peppy, pomogła nam rozpocząć edukację w przedszkolu.
  • La principessa Peppa to także książka, w której znajdują się trzy opowieści: La principessa assonnata, Il museo, La principessa Peppa. Książka ma 80 stron, twardą okładkę i grubsze kartki.
  • Gli stivali d’oro di Peppa Pig zawiera tylko jedną historię. Książka ma 53 strony, twardą okładkę i grubsze kartki. Zwariowana historia o złotych butach porwanych przez kaczkę oczarowała moją córkę.

Różne książki z Peppą możecie znaleźć na amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

9. Il Lupo che voleva fare il giro del mondo

Tytułowy wilk to bohater bardzo sympatycznej książki: Il Lupo che voleva fare il giro del mondo, wydawnictwo Gribaudo. Wilk znudzony życiem w lesie postanawia zwiedzić świat. Na 32 stronach ciekawski wilk podróżuje między kontynentami i ucieka przed niechcianą miłością. Zwiedza między innymi, w Europie Paryż i Londyn. Nurkuje u wybrzeży Madagaskaru. Wspina się na Monte Everest. Serfuje w Australii i na koniec zmęczony wojażami wraca do domu. Opowieść jest wesoła i nierozbudowana. W sam raz do przeczytania naraz. Książka potrafi być czytana u nas kilka razy dziennie. Co więcej, mój mały synek słucha jej z ogromnym zainteresowaniem. I powtarza za mną i córką wycie wilka.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie możecie kupić książkę, to odsyłam do amazona it. Książka jest w twardej okładce.

Jeśli macie ochotę posłuchać wersji czytanej, to zerknijcie na link poniżej.

Książka oparta jest na francuskim oryginale: Le loup qui voulait faire le tour du monde, wydawnictwo Editions Philippe AUZOU.

To nie jedyna dostępna książka z uroczym wilkiem. Możecie znaleźć na amazon.it całą serię.

Nasza książka z wilkiem przydaje się nam bardzo w poznawaniu geografii. Rozkładamy dużą mapę na podłodze i zaznaczamy flagami miejsca, które wilk odwiedził. W ten sposób poznajemy kontynenty, państwa, miasta i flagi.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

10. TEA E TU DI CHE COLORE SEI?

Na koniec książeczka, którą bardzo lubię z kilku powodów: TEA E TU DI CHE COLORE SEI?, wydawnictwo GIUNTI. Przede wszystkim jest to bardzo wartościowa historia o tym, że wszyscy jesteśmy różni. Lubimy różne rzeczy i mamy różny kolor skóry, włosów czy oczów. Różnorodność jest czymś normalnym i wszechobecnym. Ta książka to jednak nie tylko ciekawa historia. Daje ona również możliwość ćwiczenia pamięci i łączenia faktów. Do tego tekst drukowany jest tylko wielkimi literami, co może ułatwić dziecku samodzielne czytanie. My wykorzystujemy ją w jeszcze jeden sposób: uczymy się geografii. Sprawdzamy, skąd pochodzą koleżanki i koledzy TEI i wyszukujemy państwo na mapie oraz flagę. Książeczka to 36 raczej delikatnych stron i miękka okładka.

Książkę, jak wszystkie poprzednie znajdziecie na amazon.it.

Możecie znaleźć również inne historie z TEĄ: amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Na koniec polecam gorąco bloga Teachyourbaby. Jego autorka, Agnieszka Basta również wprowadziła swojej córce w domu język włoski.

Jeśli mój wpis Cię zainteresował, zostaw proszę komentarz, polub i udostępnij. Zapraszam również do polubienie mojej strony na Facebooku, profilu na Instagramie i kanału na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *