Lista 5 słowników obrazkowych w 5 językach (angielskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim), nie tylko dla dzieci

Bardzo lubimy słowniki obrazkowe. Mamy w domu różne, w różnych językach i córka bardzo chętnie do nich zagląda. Większość naszych słowników obrazkowych jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, ale wydaje mi się, że poniżej również dorośli mogą znaleźć coś dla siebie.

Zapraszam do listy słowników obrazkowych dostępnych w 5 językach: angielskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim.

Źródło Print Screen: https://www.telc.net/en/about-telc/news/detail/top-5-languages-that-american-students-learn.html

1. Jednym z pierwszych, który trafił w ręce mojej córki, było słownik wydawnictwa Usborne, Primissime parole illustrate. Wydaje mi się to optymalna pozycja dla maluchów do nauki pierwszych słów w każdym języku. Sztywne kartki nie dają się łatwo zniszczyć. Przejrzysta budowa słownika i wyselekcjonowana ilość słownictwa jest idealna na początek. Wersja włoska zawiera: 20 stron i 13 stref tematycznych. W słowniku znajdziecie pierwsze słowa związane m.in. z jedzeniem, ubraniami, zwierzętami czy podstawowe czasowniki. Słownik jest pięknie ilustrowany, a obrazki przystępne dla malucha doskonale korespondują z opisem.

Słownik w wersji:

angielskiej – My First Word Book

włoskiej – Primissime parole illustrate

niemieckiej – My First Word German Book

hiszpańskiej – My First Word Spanish Book

francuskiej – My First Word French Book

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

2. Kolejny prezentowany przeze mnie słownik to potocznie nazywana u nas „kaczka”. First Thousand Words in Italian wydawnictwa Usborne. Słownik z 1000 pierwszych słów. W mojej opinii słownik jest trochę mało przejrzysty dla maluchów, ale córka go bardzo lubi. Szczególnie podoba się jej szukanie kaczki, która jest ukryta w różnych dziwnych miejscach. Wersja włoska, prezentowana na zdjęciu poniżej to: 64 strony, 31 stref tematycznych. Bogate słownictwo przypisane do każdej strefy tematycznej to niewątpliwy atut tej książki. Dziecko może poznać szeroką gamę słów związanych z bliskim otoczeniem m.in. z robieniem zakupów, szkołą czy domem, ale pojawiają się też słowa związane np. z przyjęciem urodzinowym czy cyrkiem. Słownik posiada delikatne kartki.

Słownik w wersji:

angielskiej – First Thousand Words in English

włoskiej – First Thousand Words in Italian

niemieckiej – First Thousand Words in German

hiszpańskiej – First Thousand Words in Spanish

francuskiej – First Thousand Words in French

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

3. Quante parole conosco! To kolejny słownik wydawnictwa Usborne. Zdecydowanie moja ulubiona pozycja. Mamy ten słownik w języku włoskim i angielskim. Prezentowana na zdjęciu wersja włoska to: sztywne kartki, 34 strony i 22 strefy tematyczne. W słowniku znajdziecie m.in. słownictwo związane z najbliższym otoczeniem malucha (dom, ogród, jedzenie, ubrania), ale także słówka związane ze światem bajek czy Bożym Narodzeniem. Słownik jest bardzo ładnie ilustrowany i może doskonale służyć maluchowi zaczynającemu przygodę z językiem, jak i trochę starszemu dziecku, które chce poszerzyć swoje słownictwo. Słownik jest przejrzysty i zawierający pierwsze 1000 słów. Do tego w słowniku na każdej stronie możecie znaleźć małe myszki. Szukanie i liczenie ich to doskonała zabawa.

Słownik w wersji:

angielskiej – The Big Book of English Words

włoskiej – Quante parole conosco!

niemieckiej – The Big Book of German Words (Mein großes Usborne Bildwörterbuch)

hiszpańskiej – The Big Book of Spanish Words

francuskiej – The Big Book of French Words

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

4. Kolejny słownik, wydany parę dobrych lat temu, przeznaczony jest bardziej chyba dla dorosłych niż dla dzieci. Zupełnie jednak nie zniechęca to mojego trzylatka. Mała sama przynosi książkę i prosi, żeby ją razem z nią oglądać. Prezentowany na zdjęciu Słownik obrazkowy POLSKI WŁOSKI, wydawnictwa PONS to 600 delikatnych stron i bardzo szeroka tematyka. W słowniku można znaleźć szczegółowe słownictwo opisujące miejsca lub przedmioty. Książka może być doskonałym wsparciem do nauki języka dla osób bardziej zaawansowanych językowo.

Słownik w wersji:

polsko-angielskiej

polsko-włoskiej

polsko-niemieckiej

polsko-hiszpańskiej

polsko-francuskiej

polsko-angielsko-niemiecko-hiszpańsko-francuskiej

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

5. Ostatnia moja propozycja to słownik obrazkowy, przeznaczony moim zdaniem dla starszych czytelników. COMPACT 5-LANGUAGE VISUAL Dictionary, wydawnictwo Merriam-Webster’s. Słownik w pięciu językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Każde słowo występuje w tym słowniku aż w pięciu językach! Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w momencie kiedy, uczymy się więcej niż jednego języka. 1184 delikatne strony i bardzo szeroka tematyka. Jeśli więc używacie, chociaż dwa z pięciu języków, które oferuje ten słownik, to warto mieć go zawsze pod ręką.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Dlaczego warto zaglądać do słowników obrazkowych?

Myślę, że niezależnie od wieku słowniki obrazowe są fenomenalnym rozwiązaniem! To nie tylko sucha informacja, jak się pisze dane słowo w obcym języku, ale również obrazek, który może bardzo ułatwić zapamiętanie nowego wyrazu. Może z wiekiem zapamiętywanie idzie nam trochę gorzej, ale wydaje mi się, na przykładzie mojej córki, że w przypadku dzieci ma to ogromne znaczenie. Ona chłonie obcy język wszystkim zmysłami. Obrazki jej w tym bardzo pomagają.

Nie będę ukrywać, że dzięki słownikom dla dzieci sama nauczyłam się niejednego słowa. Może nie są to słowa, których użyje w konwersacji z dorosłymi, ale wzbogacają mój język i ułatwiają konwersację z dzieckiem.

Trzy z prezentowanych przeze mnie słowników są wydawnictwa Usborne i muszę przyznać, że oni wiedzą, co robią. Ich słowniki są dostępne w wielu różnych językach i zaprojektowane z myślą o różnych grupach wiekowych. Dzięki temu można znaleźć pozycję dla najmłodszych dzieci ze sztywnymi kartkami i mniejszą ilością słów, jak i dla dzieci większych, które mogą ze słownikiem, w formie zabawy poszerzać swoje słownictwo.

My mamy w posiadaniu jeszcze inne słownik obrazkowe, głównie angielskie. Bardzo lubimy Peppe Pig i mamy dużo książek po angielsku właśnie ze Świnką, także słowniki obrazkowe. W tym jednak wypadku, w różnych krajach najczęściej różni wydawcy, są odpowiedzialni za pozycje czytelnicze z Peppą Pig. Słownik obrazkowy w wersji angielskiej nie ma swoich odpowiedników w pozostałych językach. Do wpisu na temat angielskich słowników obrazkowych, w tym słowników z Peppą Pig zapraszam tu. Tak samo w przypadku niemieckich słowników obrazkowych z Peppą Pig. Do wpisu na temat m.in. niemieckich słowników obrazkowych z Peppą Pig zapraszam tu. Jeśli chodzi o język włoski, nie udało mi się znaleźć żadnego słownika obrazkowego ze Świnką, a szkoda.

Jeśli mój wpis Cię zainteresował, zostaw proszę komentarz, polub i udostępnij. Zapraszam również do polubienie mojej strony na Facebooku profilu na Instagramie i kanału na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *