Lista 11 propozycji angielskich książeczek dla maluchów. Książki do oglądania, czytania, „dotykania”, poznawania odgłosów zwierząt i śpiewania

Co można robić z maluchem, gdy na dworze pada deszcz? Można spróbować pokazać mu książeczki. Zapewne wiele osób zastanawia się jak wybrać odpowiednią książkę angielskojęzyczną dla malucha? Moim zdaniem nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od dziecka i jego zainteresowań. My, dorośli możemy coś proponować, ale nie ma sensu zmuszać dziecka do czytania lub oglądania książki, która podoba się tylko nam. Może to przynieść tylko odwrotny skutek.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Wybór książek angielskojęzycznych jest ogromny. Wydawcy oferują klasyczne książki, jak i pozycje, które mają służyć nie tylko do czytania, ale również do „dotykania”, czy śpiewania. Możliwości jest bardzo wiele. W przypadku maluchów dodatkowe bodźce mogą zachęcić dziecko do obcowania z literaturą.

Nasz synek jak miał roczek, mało miał momentów, kiedy usiadł na chwilkę i był w stanie się nad czymś skupić. Wolał odkrywać świat bez zatrzymywania się. Jak się już jednak zdarzyło, że przycupnął, próbowałam zainteresować go literaturą dziecięcą. Pomagały mi w tym m.in. książeczki do „dotykania” albo wydające dźwięki. Z córką jak miała roczek, było trochę łatwiej. Ona szybko stała się wiernym oglądaczem wszelakich książek.

Po przygotowaniu mojej listy zorientowałam się, że większość przedstawionych tu książek znalazłam w Tk Maxx. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do sklepu stacjonarnego, dlatego jak chyba w większości wpisów, będę podawać linki do dwóch największych księgarni internetowych: amazon.co.uk i bookdepository.com.

1.

Pierwsza propozycja to książeczka, która zabiera maluchy na wieś. Wydana została przez wydawnictwo Usborne: Farm fold-out books. Naszemu maluchowi bardzo spodobała się forma książeczki, rozkłada się ona bowiem jak harmonijka. Jedna część książeczki to obrazki z jednym podpisanym obiektem na każdej stronie, a druga część po całkowitym rozłożeniu tworzy farmę z różnym jej elementami. Książeczka ma twardą okładkę i kartonowe kartki. Wydaje mi się, że białe i czarne strony mogą zainteresować nawet najmłodszych. Jeśli chcecie ją zamówić przez Internet, to widziałam ją na przykład na amazon.co.uk.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Jeśli szukacie innych książeczek z tej serii, to znajdziecie je na amazon.co.uk i bookdepository.com.

2.

Druga propozycja to książka nie tylko do czytania i oglądania. Można, a nawet trzeba ją dotykać. U nas książeczki tego typu sprawdziły się przy jednym i drugim dziecku. Bardzo pomagają poznawać świat poprzez dotyk. Mamy takie w języku polskim i angielskim. Jedną z nich jest What Does Kitten Like? Wydawnictwo Autumn Publishing. Maluch, obcując z taką książką, może dowiedzieć się, co koty lubią, a czego nie, oraz samemu przekonać się, jaki może być kot w dotyku. Książka ma twardą okładkę i kartonowe kartki. Przez Internet do zamówienia jest na przykład na bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Możecie znaleźć również inne książki z tej serii na  bookdepository.com: Puppy i Duckling.

3.

Jeszcze jedna urocza książeczka do „dotykania”: TOUCH-AND-FEEL FARM, wydawnictwo Little Tiger Kids. Wracamy jeszcze raz na wieś! Moje maluch bardzo lubią zwierzątka, a na wsi jest ich dużo. Można nauczyć się nowych słów i empirycznie sprawdzić, jaki może być w dotyku na przykład miód (to moja ulubiona strona). Twarda okładka i kartonowe kartki to kolejny atut tej książki.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Książka jest do kupienia na bookdepository.com.

Dostępne są również inne książki z tej serii: bookdepository.com.

4.

Kolejna książka to nierozbudowana historia, napisana prostym językiem, o przyjaźni i wybaczaniu. Główni bohaterowie to myszka i zajączek. Pip and Posy, The Super Scooter wydawnictwo Nosy Crow. Autorem tekstu i ślicznych ilustracji jest Axel Scheffler. Książka ma sztywną okładkę i kartki. Dostępna jest na amazon.co.uk i bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Jak się zapewne domyślacie, można znaleźć też inne książki z przygodami tych dwóch sympatycznych zwierzątek: amazon.co.uk i bookdepository.com.

5.

Szukając książek dla malucha, warto zwrócić uwagę na przygody sympatycznego pieska i jego przyjaciół. Nasze historie ze Spotem opowiadają m.im o robieniu zakupów, pobycie w przedszkolu czy wypożyczaniu książę w bibliotece. Są bardzo krótkie i proste. Ich autorem jest Eric Hill. Wydawnictwo Puffin. Kartonowe kartki doskonale sprawdzą się w małych niszczycielskich rączkach. Jak widać na załączonym zdjęciu, książeczki były często używane, przez nasz córkę. Jak miała niecałe dwa latka, bardzo lubiła Spota.

Tytuły: Spot’s Toys, Spots’s Harvest, Spot Loves His Teacher, Spot Loves Nursery, Spot’s Snowy Day, Spot Goes Shopping, Spot Loves His Friends, Spot Says Please, Spot Loves Sport, Spot Says Pleas, Spot Goes to the Library.

Książki ze Spotem możecie znaleźć na amazonie.co.uk i na bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

6.

A może coś do wspólnego śpiewania? Doskonale nadają się do tego poniższe cztery pozycje: Old MacDonald had a Farm, If You’re happy and You Know it, Five in the Bed i The Wheels on the Bus. Wydawnictwo Ladybird. Książeczki są pięknie ilustrowane i mają sztywne okładki oraz kartki. Widziałam je w czteropaku na amazon.co.uk.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

7.

Dla tych, co nie lubią sami śpiewać, proponuję książeczkę z piosenkami i płytą CD. Petite Boutique Nursery Rhymes wydawnictwo make believe ideas. Zarówno książka, jak i płyta zawierają 24 popularne piosenki dla maluchów, a pośpiewać je można w towarzystwie sympatycznych przedszkolaków. Bardzo ładnie wydany śpiewnik posiada twardą okładkę i kartonowe kartki. Książkę możecie znaleźć na amazon.co.uk albo bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

8.

Kolejna moja propozycja, to książeczka doskonała nie tylko do czytania, ale także do wspólnej zabawy. Dziecko poznaje czynności dnia codziennego, samemu znajdując odpowiednie miejsce dla dołączonych postaci dzieci. Ważnym atutem tej pozycji jest również pokazanie wielokulturowości. I Love You All Day Long, Place and Play with babies to put in every page!, wydawnictwo innovative KIDS. Książka ma twardą okładkę i sztywne kartki. Pozycja dostępna na bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

9.

Na problemy z wieczornym pójściem spać polecam bardzo zabawną książeczkę PAJAMA TIME! Wydawnictwo Workman Publishing. To krótka i zabawna opowieść o tym, jak wszyscy przed spaniem zakładają swoje najróżniejsze piżamy. Książka w twardej okładce, posiadająca kartonowe kartki. Niestety rączki mojej córeczki tej książki nie oszczędziły. Do znalezienia na amazon.co.uk.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

10.

Jeszcze kilka słów o sympatycznej książce z Peppą Pig. Świnka z przyjaciółmi jedzie na wycieczkę do zoo, gdzie poznaje różne gatunki zwierząt i ich opiekunów. Prosty język i okienka pod które, można zajrzeć, sprawiają, że powinna to być atrakcyjna pozycja dla malucha. At the zoo, A lift-the-flap book. Wydawnictwo Laidybird. Książka w twardej okładce ze sztywnymi kartkami. Widziałam ją i na amazon.co.uk i na bookdepository.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

11.

Na koniec polecam przepięknie ilustrowaną książkę the world of ERIC CARLE, Animal Tales wydawnictwo Phoenix International. W książce na 33 stronach możecie znaleźć 20 krótkich historii o zwierzętach, a do tego maluch będzie miał okazję usłyszeć oryginalne dźwięki, które zwierzęta wydają. W sumie różnych dźwięków jest 39. Książka ma sztywną okładkę i kartki. Książkę znalazłam na wyprzedaży w Tk Maxx, ale widziałam ją też na amazon.co.uk.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Jeśli mój wpis Cię zainteresował, zostaw proszę komentarz, polub i udostępnij. Zapraszam również do polubienie mojej strony na Facebooku, profilu na Instagramie i kanału na YouTube.

2 thoughts on “Lista 11 propozycji angielskich książeczek dla maluchów. Książki do oglądania, czytania, „dotykania”, poznawania odgłosów zwierząt i śpiewania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *