The Gruffalo i inne historie Julii Donaldson. Czego być może o nich jeszcze nie wiecie (angielski i włoski)

Zapewne większość z Was już zna cudowne książki, których autorką jest Julia Donaldson. Urocze historie wpadają w ucho i bardzo podobają się maluchom, a tych książek jest naprawdę wiele. Ja chciałabym się skupić na czterech opowieściach: THE GRUFFALO, THE GRUFFALO’S CHILD, ROOM ON THE BROOM i STICK MAN.

Źródło Print Screen: https://www.bbc.co.uk/programmes/b00pk64x

W tym wpisie pojawi się sporo informacji dla osób, które otaczają swojego malucha językiem angielskim, ale równolegle będę wspominać o dostępnych materiałach w wersji włoskiej.

THE GRUFFALO i THE GRUFFALO’S CHILD

THE GRUFFALO i kolejna część tej kultowej książki, THE GRUFFALO’S CHILD są to sympatyczne opowieści o nie takim wcale strasznym potworze żyjącym w lesie (oraz jego dziecku w drugiej części), lisie, sowie, wężu, małej myszce i sile sprytu. Zdecydowanie ta mała myszka jest moim ulubieńcem. Obie książki są bardzo lubiane przez moją córeczkę. Wydaje mi się jednak, że druga część podoba się jej bardziej ze względu na postać dziecka Gruffalo, które jest dziewczynką.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Jeśli nie znacie tych książek, to zawsze warto przed przeczytaniem ich dziecku, sprawdzić wymowę trudniejszych słów, albo poszukać jak ktoś ładnie i poprawnie czyta je na YT. Nie tylko jednak z tego względu warto zajrzeć na YT. Można tam również zobaczyć jak ten uroczy potwór i jego córeczka prezentują się w kreskówce. Na YT dostępne są fragmenty kreskówek. Książki Julii Donaldson okazały się idealnym scenariuszem filmowym. Na ich podstawie powstały dwa animowane krótkometrażowe filmy, które moim zdaniem są naprawdę piękną adaptacją książek.

Źródło Print Screen https://www.youtube.com/watch?v=yHoyg_pwT2w&list=PLrXkkzgoxs9tqy5fyxDHB6Lk_l8NnB1lN

Oba animowane krótkometrażowe filmy dostępne są na płytach DVD/Blu-ray albo na platformach internetowych. Przykładowe linki:

https://www.amazon.com/Gruffalo-Helena-Bonham-Carter/dp/B00IRKXQR4

https://www.amazon.com/Gruffalos-Child-Helena-Bonham-Carter/dp/B00IRQQD28

Widziałam, że filmy są również dostępne w polskich sklepach internetowych. Niestety nigdy z tych sklepów nic nie zamawiałam, więc nie chciałabym tu ich polecać.

Zamówiłam natomiast w shop4pl.com. Było to w marcu tego roku. Opinii na temat tego sklepu było jak na lekarstwo. Na profilu FB sklepu znalazłam dwie i to negatywne. I tak naprawdę powinno mnie to skutecznie odstraszyć i zniechęcić. Tak się jednak nie stało, ponieważ po pierwsze ich oferta była najbardziej atrakcyjna cenowo (chcąc kupić coś przez Internet, zawsze staram się znaleźć najtańszą opcję). Po drugie ich strona wygląda identycznie jak strona sklepu shop4world.com. To sklep angielski, który cieszy się ogólnie bardzo dobrymi opiniami. Oba sklepy mają podany identyczny adres dla swojej siedziby. Stwierdziłam, że jest to polska wersja angielskiego sklepu i dlatego zdecydowałam się zaryzykować. Wysyłka jest darmowa. Jeśli nawet wliczona jest ona w cenę produktu, to i tak u nich wybrane przeze mnie cztery filmy były najtańsze. Paczki odbierałam z urzędu pocztowego albo znajdowałam w skrzynce. Nikogo absolutnie nie namawiam, ponieważ bardzo często niestety jest tak, że jak coś jest dużo tańsze niż gdzie indziej, to nie jest to uczciwa oferta. W naszym przypadku 100% zadowolenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie jest to wpis sponsorowany. Link do sklepu.

Reasumując, dotarła do nas śliczna walizeczka, a środku dwie płyty. Nawiasem mówiąc, idealne na prezent. Trwający około 30 minut każdy z dwóch filmów zrobiły na nas ogromne wrażenie. Postacie wyglądają jak żywe, wzbudzają ogromną sympatię i ja miałam ochotę je dotknąć. Córka, tak jak i ja, była zachwycona! Szczerze polecam jako doskonałe kino familijne dla całej rodziny. Myślę, że również u dorosłego te historie są w stanie wywołać uśmiech na twarzy. Pierwszy film miał swoją premierę w 25 grudnia 2009 roku. THE GRUFFALO był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy. Niestety nie wygrał, ale zdobył kilka innych nagród. Dokładnie dwa lata później widzowie mogli obejrzeć sequel: THE GRUFFALO’S CHILD.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Jeśli macie ochotę zerknąć, ile jest różnych książek z Gruffalo, albo pokazać dzieciom różne gry i kolorowanki z jego udziałem, oraz innych postaci z książek Julii Donaldson, to zapraszam na oficjalną stronę. Oczywiście strona jest w języku angielskim.

Książki zostały również przetłumaczone na język włoski. Obie historie są do kupienia na amazon.it. : Il Gruffalò i Gruffalò e la sua piccolina.

Źródło Print Screen: https://www.amazon.it/Gruffal%C3%B2-Ediz-illustrata-Julia-Donaldson/dp/8867143336/ref=sr_1_1?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=PJD94MAW239D&keywords=il+gruffalo&qid=1555019908&s=gateway&sprefix=il+gruff%2Caps%2C196&sr=8-1

Źródło Print Screen: https://www.amazon.it/Gruffal%C3%B2-sua-piccolina-Ediz-illustrata/dp/8867144014/ref=pd_bxgy_img_3/257-0113522-2508420?_encoding=UTF8&pd_rd_i=8867144014&pd_rd_r=cbe159e6-5d24-11e9-a139-9786f838d760&pd_rd_w=5aSOr&pd_rd_wg=pCQ6C&pf_rd_p=c3d90755-b9e8-47f2-836c-7cd837bc2477&pf_rd_r=ZNA9EHFVV3YCE03QNTXD&psc=1&refRID=ZNA9EHFVV3YCE03QNTXD

Jeśli macie ochotę posłuchać historii czytanej w języku włoski, zerknijcie na YT.

Il Gruffalò

Gruffalò e la sua piccolina

I oczywiście można też zakupić wersję włoską obu animowanych filmów krótkometrażowych. Po raz kolejny odsyłam do amazona it: Il Gruffalò i Gruffalò e la sua piccolina. Dwie płyty DVD plus dodatkowo książeczka.

Źródło Print Screen: https://www.amazon.it/Gruffal%C3%B2-Gruffal%C3%B2-piccolina-DVD-Libro/dp/8899196427/ref=sr_1_6?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=1PNL7O3CMDEG8&keywords=il+gruffalo&qid=1555076062&s=gateway&sprefix=il+gru%2Caps%2C318&sr=8-6

ROOM ON THE BROOM

Kolejną uroczą pozycją jest ROOM ON THE BROOM. Tym razem poznajemy roztrzepaną czarownicę i gromadkę jej towarzyszy, z którymi razem podróżuje. Historia również jest rymowana. W bajce pojawia się groźny smok, który może, ale oczywiście nie musi, wystraszyć młodsze dzieci. Książka pokazuje maluchom, jak ogromną wartość ma przyjaźń. Dostępna jest na amazon.co.uk.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Również książka ROOM ON THE BROOM została przetłumaczona na język włoski. Znalazłam ją na amazon.it.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Możecie posłuchać wersji czytanej w języku włoskim na YT.

Jak się już spodziewacie książki to nie wszystko. Na YT możecie znaleźć fragmenty kreskówki na podstawie książki.

Źródło Print Screen: https://www.youtube.com/watch?v=MkOYRQsvq90

Cały animowany krótkometrażowy film jest dostępny w wersji DVD/Blu-ray albo na platformach internetowych. Na przykład na amazon.co.uk.

My ten film też zamówiliśmy w shop4pl.com.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

A jeśli szukacie wersji włoskiej tego filmu, to możecie go dostać na amazon. it. La strega Rossella i Bastoncino. Dwa filmy w wersji włoskiej na płytach DVD, plus dodatkowo książeczka.

Źródło Print Screen: https://www.amazon.it/strega-Rossella-Bastoncino-DVD-libro/dp/8899196605/ref=sr_1_4?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=3EUWQZLDDACOY&keywords=la+strega+rossella&qid=1555078583&s=gateway&sprefix=la+strega%2Caps%2C182&sr=8-4

ROOM ON THE BROOM miał swoją premierę 25 grudnia 2012 roku. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy i zdecydowanie w moim odczuciu jest to nominacja przyznana słusznie. Na ekranie możemy zobaczyć postacie, które otrzymują drugie życie w kreskówce. Często bywa tak, że filmy na podstawie książek są dalekie od swego pierwowzoru. W tym jednak przypadku o rozczarowaniu nie może być mowy.

Dla tych, którzy jednak wolą klasyczną wersję kreskówki zapraszam poniżej.

Źródło Print Screen: https://www.youtube.com/watch?v=cWB0goTWZic

Również ROOM ON THE BROOM posiada swoją oficjalną stronę, na której możecie znaleźć między innymi gry i kolorowanki dla najmłodszych w wersji angielskiej.

STICK MAN

Ostatnią książką, o której chciałabym tu wspomnieć jest: STICK MAN. Bożonarodzeniowa opowieść o przygodach pewnego niezwykłego Patyka Ludzika. Ile przygód musi przeżyć tytułowy bohater, żeby święta w jego rodzinie były szczęśliwe? Tego możecie dowiedzieć się czytając książkę. Porusza ona ciekawą kwestię i stawia ważne pytanie. Czy zawsze wszystko jest takie, jak się nam wydaje na pierwszy rzut oka? Przekonajcie się sami. Książka dostępna na amazon.co.uk.

Źródło Print Screen: https://www.amazon.com/Stick-Man-Julia-Donaldson/dp/140712109X

Źródło Print Screen: https://www.amazon.com/Stick-Man-Julia-Donaldson/dp/140712109X

Wersja włoska dostępna jest na amazon.it.

Źródło Print Screen: https://www.amazon.it/Bastoncino-Ediz-illustrata-Julia-Donaldson/dp/8867144367/ref=sr_1_5?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=3EUWQZLDDACOY&keywords=la+strega+rossella&qid=1555078583&s=gateway&sprefix=la+strega%2Caps%2C182&sr=8-5

Jeśli chcecie posłuchać książki w wersji włoskiej, zerknijcie na YT.

Również na YT możecie zobaczyć fragmenty kreskówki.

Źródło Print Screen:https://www.youtube.com/watch?v=DikJ45aVxFY&list=PLvquGkLukrW_XvQS6IpjgD3BebNYT6k4w

Cały animowany krótkometrażowy film jest dostępny w wersji DVD na amazon.co.uk.

Albo w zestawie czterech płyt DVD, razem z The Gruffalo, The Gruffalo’s Child i Room on the Broom.

Nasz film, tak jak poprzednie dotarł do nas z shop4pl.com.

Włoska wersja filmu dostępna jest w pakiecie na amazon.it : La strega Rossella i Bastoncino. Dwa filmy w wersji włoskiej na płytach DVD, plus dodatkowo książeczka.

Źródło: domowe archiwum lenaspeaks.pl

Film miał swoją premierę 25 grudnia 2015 roku w BBC. Za jego ogromny sukces odpowiada ta sama grupa ludzi, która wyprodukowała wcześniejsze nominowane do Oscara animowane produkcje na podstawie książek Julii Donaldson.

Tak jak w przypadku pozostałych filmów, również STICK MAN ma swoją oficjalną stronę internetową.

Wartość dodana angielskich filmów dla dzieci

O książkach Julii Donaldson wszystko zostało już chyba napisane. Bezsprzecznie jest to klasyka angielskiej literatury dziecięcej. Dla mnie doskonałym dodatkiem do tych właśnie książek są filmy, które zostały nakręcone na ich podstawie. Książka i film mogą się doskonale uzupełniać, a dziecko może ochłonąć język obcy wieloma zmysłami. Inteligenta, zabawna i pięknie przeniesiona na ekran historia, do tego obejrzana z rodzicem, to w moim odczuciu zdecydowanie wartość dodana. Warto jest szukać różnych rozwiązań, aby przybliżyć dziecku język obcy.

Dzięki książkom nasza córka uczy się nowych słów. Filmy natomiast oprócz nowego słownictwa pozwalają jej na osłuchanie się z ładnym akcentem.

CHESSINGTON WORLD OF ADVENTURES RESORT

To nie wszystko! Kilka słów o miejscu, którym moja córeczka jeszcze nie słyszała i to chyba dobrze. A czy Wy słyszeliście o CHESSINGTON WORLD OF ADVENTURES RESORT? Jeśli planujecie urlop w Londynie, albo jego okolicach to pomyślcie o Chessington. To właśnie tam możecie spotkać GRUFFALO i jego przyjaciół oraz postacie z książki ROOM ON THE BROOM.

Płynąc na drewnianej tratwie leniwą rzeką, w miejscu stylizowanym na ciemny las, pełnym postaci z książki, możecie posłuchać opowieści o małej myszce, która spotyka lisa, sowę, węża i na koniec GRUFFALO. A w zaczarowanej bibliotece, szukając zgubionego kapelusza, kokardy czy różdżki, zobaczycie Czarownicę i gromadkę jej przyjaciół oraz groźnego smoka. Nie będę ukrywać, że sama bym się tam z przyjemnością wybrała. A może ktoś z Was już tam był i chciałby się podzielić swoimi wrażeniami? Chętnie poczytam opinie na temat tego miejsca.

Źródło Print Screen: http://www.gruffalo.com/join-in/chessington

Źródło Print Screen:https://www.chessington.com/room-on-the-broom/

Wakefield, Anglers Country Park

Jeśli natomiast będziecie bliżej Leeds, to w Wakefield macie szansę na spacer tematyczny w Anglers Country Park, śladami postaci z ROOM ON THE BROOM.

Źródło Print Screen: https://www.experiencewakefield.co.uk/thedms.aspx?dms=3&feature=1146&venue=2190023

Jak mogliście się przekonać fantastyczne opowieści Julii Donaldson to nie tylko angielska literatura dla dzieci. To również historie w cudowny sposób przeniesione na ekran. Zarówno książki, jak i filmy zostały też przetłumaczone na inne języki.

Na sam koniec wspomnę tylko, że dostępne są też w wersji angielskiej audiobooki. Taki oto zestaw ostatnio wypatrzyłam na bookdepository.com za około 60 PLN: The Gruffalo and Other Stories 8 CD Box Set.

Jeśli mój wpis Cię zainteresował, zostaw proszę komentarz, polub i udostępnij. Zapraszam również do polubienie mojej strony na Facebooku, profilu na Instagramie i kanału na YouTube.

2 thoughts on “The Gruffalo i inne historie Julii Donaldson. Czego być może o nich jeszcze nie wiecie (angielski i włoski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *